el blenderi

El_blenderi

Mutfaklarımızda bu küçük el aletinin önemini, yaptığı iş sayesinde görebiliriz. Bu el aleti mayonez, sos, çorba, püre, bebek maması, kokteyl, karışık içecek ve daha nicelerinin yapımında mutfaklarımızda bizlerin en büyük yardımcısıdır. Piyasada iki veya üç kademe hız ve devir ayarına sahip modelleriyle birlikte, çoğunlukla yanında mini doğrayıcı ile birlikte satışa sunulur.
Satış mağzalarında el blenderi çok şeşitli model, renk ve markalarla ekonomik fiyat seçeneği ile ihtiyaç sahiplerini bekler. Bu cihazı kullanırken meyve ve sebzeleri iyice yıkayınız ve portakal, kivi, limon gibi meyvelerin kabuğunu soyunuz. Kiraz, kayısı, şeftali gibi meyvelerin çekirdeklerini çıkarınız. Meyve ve sebzeleri küçük parçalara ayırınız ve kabı içerisine boşaltınız.
Blenderi malzemelerin yüzeyine değecek şekilde temas ettirin, aleti çalıştırın ve yavaşçacık aşağıya indirin. Bu aletle çalışırken malzemelerin sıçramasını önlemek için, kendi kabı veya derin kapları kullanmanız çevreyi kirletmeye engel olacaktır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.