ekşi mayalı köy ekmeği

Eksi_mayali_ekmek1

Malzemeler:
1 Tatlı Kaşığı ‘silme’ Aktif Kuru Maya
1.5 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı ‘silme’ Toz Şeker
1 Su Bardağı Ekşi Maya ‘200 gram’
1 Tatlı Kaşığı ‘tepeli’ Tuz
Aldığı Kadar Un, 4 su bardağı
Mısır Unu

Ön Hazırlık:
Kase içerisine, 1.5 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı aktif kuru maya katılacak ve karıştırılacak. Üzerine 1 su bardağı ekşi maya katılacak, karıştırılacak. Fırın tepsisi iç yüzeyine mısır unu serpilecek.

Hamur yoğurulmuş ve 7 Saat süre ile üstü örtülü mayalanması için bekletilmiş

Eksi_mayali_ekmek2

Tek beze yapılmış ve fırın tepsisine alınmış

Eksi_mayali_ekmek3

Hamur tepsi mayasına gelmesiş için 1 Saat dinlendirilmiş

Eksi_mayali_ekmek4

Üzerine su püskürtülmüş ve fırının orta rafına sürülmüş

Eksi_mayali_ekmek5

Fırında 50 Dakika süre ile pişirilmiş

Eksi_mayali_ekmek6

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine 4 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ve kase içerisinde ki maya katılacak. Pürüzsüz, ele yapışmayan birazcık sert bir hamur yoğurulacak. Hamur tek beze yapılacak ve yoğurma kabı içerisinde 7 saat dinlendirilecek. Süre bitiminde hamurun gazı alınacak, bir kez yoğurulacak ve tek beze yapılacak. Beze, fırın tepsisi içerisine konulacak ve hamurun iki katına kabarması için 1 saat bekletilecek. Fırın, 230°C dereceye ayarlanacak ve ısıtılacak.
Mayası gelen hamur üzerine fırça veya fısfıs ile su veya süt sürülecek. Tepsi fırınınızın orta rafına sürülecek. Metal bir kap içerisine, 3 adet buz parçası konulacak fırının en alt köşesine sürülecek. Fırın kapağı kapatılacak, saat’a bakılacak bir yere not edilecek. Fırın ayarı, 180°C dereceye düşürülerek ayarlanacak. 20 dakika süre ile bu ısıda hamur pişirilecek. 20 dakika sonrası fırın ayarı 200°C dereceye yükseltilecek. Bu ısı da hamur 30 dakika pişecek. Toplam 50 dakika hamur pişirme süresi olacak. Süre sonunda ekmeğimiz tel ızgara üzerine alınacak ve üzeri bez ile kapatılacak. Ekmek soğuduktan sonra kesilmeye ve tüketilmeye hazır. Sonrası malum.
Not:
Bu köy ekmeğinin aroma, tat, koku ve ekşiliği ile köy fırınlarında yapılanlarından hiç bir farkı olmayacaktır. Hamur 27°C oda sıcaklığında mayalandı. Hamuru üzerine su püskürtüldü, 50 dakikada pişirildi ve 12 saat dinlendirildikten sonra dilimlendi. Benden söylemesi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.