ekşi mayalı kepekli köy ekmeği

Kep_koy_ekmegi1

Malzemeler:
1 Tatlı Kaşığı ‘silme’ Aktif Kuru Maya
1 Su Bardağı Ilık Süt ‘200 gram’
1 Çay Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı ‘silme’ Toz Şeker
1 Su Bardağı Ekşi Maya ‘200 gram’
1 Tatlı Kaşığı ‘tepeli’ Tuz
Aldığı Kadar Un, ‘4 su bardağı elenmiş’
1 Çay Bardağı Kepek
Mısır Unu

Ön Hazırlık:
Kase içerisine, 1 su bardağı ılık süt, 1 çay bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı aktif kuru maya katılacak ve karıştırılacak. Üzerine 1 su bardağı ekşi maya katılacak, karıştırılacak. Fırın tepsisi iç yüzeyine mısır unu serpilecek.

Hamur yoğurulmuş

Kep_koy_ekmegi2

Şekil verilmiş

Kep_koy_ekmeg3

Üzerine un ve kepek serpilmiş, çizik atılmış

Kep_koy_ekmegi4

Ve pişmiş

Kep_koy_ekmegi5

Hamur’un Yoğurulması:
Yoğurma kabı içerisine 4 su bardağı un, 1 çay bardağı kepek, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz katılacak, karıştırılacak. Un havuz yapılacak ve ortasına kase içerisindeki maya katılacak. Pürüzsüz, ele yapışmayan bir hamur yoğurulacak. Hamur tek beze yapılacak ve yoğurma kabı içerisinde ağızı kapalı olarak buzdolabına kaldırılacak. Dolap içerisinde 12 saat dinlendirilecek.

Maharetini Göster:
Dolaptan alınan hamur oda sıcaklığında 1 saat bekletilecek. Süre bitiminde bir kez yoğurulacak ve şekil verilip fırın tepsisi içerisine alınacak. 1 saat süre ile tepsi mayası için hamur bekletilecek. Süre bitiminde üzerine su sürülecek, un, kepek serpilecek ve 3 adet çizik atılacak. Fırın önceden 230°C dereceye ısıtılacak. Metal bir kap içerisine 3 adet buz parçası konulacak ve fırının en alt köşesine sürülecek.
Fırın tepsisi fırının orta rafına sürülecek ve fırın kapağı kapatılacak. Bu sırada fırın ısı ayarı, 180°C dereceye düşürülecek. 20 dakika süre ile bu ısıda hamur pişirilecek. 20 dakika sonrası fırın ayarı 200°C dereceye yükseltilecek ve bu ısıda hamur 25 dakika daha pişecek. Toplam 45 dakika hamur pişirme süresi olacak. Süre sonunda ekmek tel ızgara üzerine alınacak ve üzeri bez ile kapatılacak. Soğuduktan sonra kesilmeye ve tüketilmeye hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.