ekşi mayalı ekmek yapımı

eksi_mayali_ekmek_yapimi

Malzemeler:
2 Su Bardağı Un (220 gr.)
1 Su Bardağı Ekşi Maya (200 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz (10 gr.)
1.5 Çay Bardağı Ilık Su (150 gr.)
Üzerine sürmek için süt

Ön Söz:
Evde ekşi mayalı ekmek yapımı kolay, yeterki elinizde ekşi maya bulunsun. Ekşi maya diğer hamur mayaları gibi, yoğurulan hamuru kısa sürede kabartmaz. Ekşi maya ile yoğurulan hamur (mayanın olgunluğuna ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak) en az sekiz saat dinlendirildikten sonra iki katına ulaşır. Ortam ılık olmaz ise, bu süre uzun zaman alır. Fırında ekşi mayalı ekmek pişirirken tepsinin üzeri mutlaka boşluklu olarak kapatılmalıdır. Bu sayede pişirilen ekmek daha fazla kabarır. Tarifimde tek ekmeklik malzeme ölçüleri verdim. Malzemelerin katlarını alarak dilediğiniz sayıda ekşi maya ekmeği yapabilirsiniz.

Ekşi Maya’nın Hazırlanması:
Oda sıcaklığında ekşi maya beslenecek ve köpürmeye başladığında hamur yapımında kullanılacak.

Hamurun Yoğurulması:
Yoğurma kabı içerisine 2 su bardağı un elenerek konulacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından un’un ortası açılacak ve havuz yapılacak. Havuzun içerisine 1 su bardağı ekşi maya konulacak ve ele yapışan hamur yoğurulacak. Hamur’un üzeri kapatılacak ve iki katına çıkıncaya kadar dinlendirilecek.

eksi_maya_ekmegi

Maharetini Göster:
Dinlenmiş ve iki katına çıkmış hamur, spatula ile ekmek tepsisi içerisine konulacak. Ardından, üzeri kapatılacak ve 1 saat süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde hamur üzerine fırça ile süt sürülecek ve üzeri alüminyum folyo ile kapatılacak. Ardından, önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırına (alttan ikinci rafına) konulacak ve 20 dakika süre ile pişirilecek. Sürenin bitiminde, tepsi üzerindeki alüminyum folyo alınacak ve hamur 30 dakika boyunca tekrar pişirilecek. Süre bitiminde ekmek tel ızgara üzerine alınacak ve üzeri bez ile kapatılacak. Ekmek soğuduktan sonra kesilmeye hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.