ekşi mayalı ekmek

Eksi_mayali_ekmek

Malzemeler:
1 Tatlı Kaşığı Aktif Kuru Maya
1.5 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Su Bardağı Ekşi Maya
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Aldığı Kadar Un, yaklaşık 4 su bardağı
Ekmek Tavası Çap: 22×7 Cm.

Ön Hazırlık:
Kase içerisine, 1.5 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı aktif kuru maya katılacak ve karıştırılacak. 1 su bardağı ekşi maya katılacak, karıştırılacak. Ekmek tavası iç yüzeyi yağlanacak, üzerine un serpilecek.

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine, 3 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ve kase içerisindeki maya katılacak. Pürüzsüz, ele yapışmayan bir hamur yoğurulacak. Hamur tek beze yapılacak ve iki katına çıkıncaya kadar dinlendirilecek. Hamur iki katına çıkınca tekrar yoğurulacak ve tek beze yapılacak.
Beze, ekmek kalıbı içerisine konulacak ve üzeri kapatılacak. Hamurun iki katına kabarması için bekletilecek. Fırın, 230 °C dereceye ayarlanacak ve ısıtılacak. Mayası gelen hamur üzerine fırça veya fısfıs ile su veya süt sürülecek. Üzerine istediğiniz baharatları serpiştirebilirsiniz. Ekmek kalıbı, fırınınızın orta rafına sürülecek. Metal bir kap içerisine, 3 adet buz parçası konularak fırının en alt köşesine sürülecek. Fırın kapağı kapatılacak, saat’a bakılacak not edilecek. Fırın ayarı 180 °C dereceye düşürülerek ayarlanacak.
20 dakika süre ile bu ısıda hamur pişirilecek. 20 dakika sonrası fırın ayarı 200 °C dereceye yükseltilecek. Bu ısı da hamur 25 dakika pişecek. Toplam 45 dakika hamur pişirme süresi olacak. Süre sonunda ekmeğimiz tel ızgara üzerinde 3 saat bekletildikten sonra kesilmeye ve tüketilmeye hazır olacak.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.