ekmek tavaları

Ekmek_tavalari1

Ekmeğin ana maddesi buğday unu, su, tuz ve mayadır. Bu maddeler belirli ölçüde katılarak hamur yoğurulur ve ekmek yapma yöntemlerine uygun olarak hamur mayalandırılır, şekil verilerek pişirilir. Normal mayalı bir ekmek, bu yolu takip ederek sofralarımıza gelir. Ekmek yapılırken yoğurulan hamur içerisine çeşitli katkı malzemeleri katılır. Çavdar veya diğer tahıl unları, buğday kepeği, ceviz, zeytin, tahin, sarımsak ve benzeri maddeler katılarak ekmek çeşitlendirilir. Bunca çeşit ekmek, tavalar vasıtasıyle fırınlarda pişirilir. Tava kulanılmadan taş fırınlarda pişen ekmekler ise, odun alevinde taş fırın ekmeği, Trabzon ekmeği ve köy ekmeğidir.

Ekmek_tavalari2

Mutfaklarımızda ekmek yaparken, doğrudan fırınımızın kendi tavasını veya özel ekmek tavalarını kullanırız. Piyasada satışa sunulan bu tavalar, metal ve aliminyum malzemeler kullanılarak üretilmişlerdir. Üzerleri teflon veya benzeri kaplama maddeleriye kaplanmış olarak piyasaya sunulmuştur. Büyük mağzaların mutfak eşyaları satış tezgahlarında, ihtiyaç ve tercihlerinize uygun olanlarını bulmanız mümkün.
Resimde görünen iki model somun ekmek tavasını, mutfağımda ekmek yaparken kullanıyorum. Oldukça yararlı mutfak aletleri olduğunu söyleyebilirim. Bu tavaların yanı sıra, yine piyasa da özel amaçlı tavaları bulmakta mümkün. Tost ekmeği, sandviç ekmeği ve daha birçok ekmek çeşitleri için imal edilmiş özel tavalar, ekonomik fiyatlarla satılmaktadır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim