ebegümeci yemeği

ebegümeci yemeği

Malzemeler:
1/2 Kg. Ebegümeci
1 Adet Soğan
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Ebegümeci bol su içerisinde berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak. Ardından 1.5-2 cm. irilikte doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

pirinçli ebegümeci

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan ve salça ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından ebegümeci ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konuma alınacak. Ebegümeci diriliğini kaybedinceye kadar, 10 dakika süre ile kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde 1.5 su bardağı kaynar su, pirinç, tuz ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak.  Ocak ısıs yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra,  kapağı kapatılacak. Ocak ısı en düşük ısı konuma alınacak. Tam 20 dakika bitiminde ebegümeci yemeği servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.