ebegümeci yemeği

ebegümeci yemeği

Malzemeler:
1/2 Kg. Ebegümeci
1 Adet Soğan
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Ebegümeci bol su içerisinde berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak. Ardından 1.5-2 cm. irilikte doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

pirinçli ebegümeci

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan ve salça ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından ebegümeci ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konuma alınacak. Ebegümeci diriliğini kaybedinceye kadar, 10 dakika süre ile kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde 1.5 su bardağı kaynar su, pirinç, tuz ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak.  Ocak ısıs yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra,  kapağı kapatılacak. Ocak ısı en düşük ısı konuma alınacak. Tam 20 dakika bitiminde ebegümeci yemeği servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.