düğürcük lapası

Dugurcuk_lapasi1

Malzemeler:
2 Su Bardağı Düğürcük
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
4 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Düğürcük: Pilavlık bulgurun en ince olanı. Yöresel bir yemek olan Düğürcük lepeçinin bir kaç çeşiti vardır. Tarifimi domates ve biber katkılı veriyorum. Bu yemek, özel pilav sinisi içerisinde veya yufka ekmek üzerine dökülerek tüketilir. Lezzet konusunu tarifleyemem. Ama, bu lepeçin lezzetini bilen bilir.

Ön Hazırlık:
Domates soyulacak ve küçük küp doğranacak. Biber ince halka doğranacak. Düğürcük yıkanacak ve süzgeçten geçirilecek.

Dugurcuk_lapasi2

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 4 su bardağı su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine düğürcük, domates ve biber katılacak, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı az aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 20 dakika sonra düğürcük lepeçiniz hazır. Tereyağı yakılmadan eritilecek ve lepeç üzerinde gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.