düdüklüde taze bezelye yemeği

duduklu_tencerede_taze_bezelye_yemegi

Malzemeler:
500 gr. Taze İç Bezelye
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Patates
1 Adet Havuç
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 İri Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kullandığım düdüklü tencere (eski model contalı) Kayseri yapımı, Termo marka alüminyum düdüklü tencere. Yüksek basınç altında çalışır, yemekleri hızlı pişirir, gerektiği süreyi verdiğinde dana kemiğini eritir. Anlayın nasıl bir düdüklü tencereye sahip olduğumu. Düdüklüde patatesli, havuçlu, bezelye yemeğini (ocağın en büyük gözünün yarım ısı ayarında) 5 dakikada pişirdim.

Ön Hazırlık:
Soğan ve sarımsak yemeklik doğranacak. Patates, havuç soyulacak ve küp doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

duduklu_tencerede_bezelye_yemegi

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan sarımsak ve salça ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç, patates, iç bezelye, 2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Düdüklü tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Düdüklünün kullanma talimatına uyularak, ilk düdük sesinden sonra ocak ısısı normal ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 5 dakika bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim