düdüklüde etsiz kuru fasulye

duduklude_kuru_fasulye

Malzemeler:
2 Su Bardağı Kuru Fasulye “dermason”
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kullandığımız düdüklü tencereler marka ve model olarak aynı değildir. Bu nedenle, düdüklüde yapılan yemeklerin tarifini “ölçü olarak” bire bir vermek mümkün olmuyor. Yine de, bir fikir vermek açısından düdüklüde kuru fasulye pişirmek için tarifim yol gösterici olabilir. Düdüklü tencereniz tencereme benziyor ve dermason cinsi fasulye kullanıyorsanız eğer, lezzetli yemeğiniz sofranızda demektir.

Ön Hazırlık:
Tencere içerisine 2 su bardağı kuru fasulye ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su konulacak. Ardından fasulyeler bir gece boyu bekletilecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster :
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı, tereyağı konulacak ve düşük ısıda eritilecek. Üzerine soğan ilave edilecek ve kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından kuru fasulye, 5.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Düdüklü tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Normal ısı ayarında düdüklü tencerenizin kuru fasulye pişirme süresi dikkate alınarak fasulye pişirilecek. Düdüklü tencerem bu tarifi 20 dakikada pişirdi. Fasulye piştikten sonra yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.