düdüklüde brüksel lahanası

duduklude_bruksel_lahanasi

Malzemeler:
600 gr. Brüksel Lahanası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Pirinç ‘tepeli’
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
4 Adet Küçük Soğan
1 Adet Havuç
2 Diş Sarımsak
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su
Limon veya Sumak

Ön Hazırlık:
Brüksel lahanasının kök kısmı kesilecek ve dış yaprakları alınacak. Ardından bol su içerisinde dinlendirilecek, yıkanacak ve süzülecek. Havuç soyulacak, kuşbaşı doğranacak. Soğan soyulacak ve bütün bırakılacak. Sarımsak iri kuşbaşı doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

Düdüklü tencerede resim çekiminin zorluğundan dolayı, yemek tencereye alınarak pozlanmıştır. Neme lazım, söyleyeyim de..

zeytinyagli_bruksel_lahanasi

Maharetini Göster:
Düdüklüye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile havuç, sarımsak, soğan, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından brüksel lahanası, pirinç, 2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Düdüklü tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Düdüklünün kullanma talimatına uyularak, ilk düdük sesinden sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 10 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Limon veya sumak ekşisi ilavesiyle yemeğinizi tatlandırabilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.