Blog Archives

düdüklü tencerede ıspanak yemeği

düdüklü tencerede ıspanak yemeği 400x267 düdüklü tencerede ıspanak yemeği
Malzemeler:
1 Kg. Ispanak
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Düdüklü tencerede ıspanak yemeği, bir çay bardağı (100 ml.) su ile 10 dakikada (en düşük ısıda) kısık ateşte pişer. Normal tencerede ise; bir su bardağı (200 ml.) su ile (en düşük ısıda) kısık ateşte 20 dakikada pişer. Tarifimi kullanarak düdüklü tencerenizde ıspanak yemeği yapmak isterseniz, düdüklü tencerenizde yaptığınız yemek, normal tencerede pişirilen ıspanak yemeğinden farklı olmaz. Yemeklerimi yaparken her zaman ocağın büyük gözünü kullanırım. Bu yemeğimi de öyle yaptım, bilginiz olsun.

Tarifin devamı ›düdüklü tencerede kestane nasıl pişirilir

düdüklü tencerede kestane nasıl pişirilir 400x267 düdüklü tencerede kestane nasıl pişirilir
Malzemeler:
Kestane
Buhar sepeti
Düdüklü Tencere
1 Su Bardağı Çeşme Suyu

Ön Söz:
Bu tarifim, bir gün öncesi ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkan icadlarımdan sonuncusu; kestane sevenlere armağanım olsun. Çünkü; internette böylesi bir tarif yok. Kestane haşlama ile ilgili bilinen her yönem, herkesi memnun etmiyor. Ayrıca, su içinde haşlanan kestanenin yemesi dert olduğu gibi; kestane kabuğunun çıkmaması da sorun oluyor. Bu tarif, piyasada satılan bütün kestanelerle denenmiştir, en son deneyen kişi siz olacaksınız. Kestanelerin en irileri, bu tarifle düdüklü tencerede 15 dakikada pişer. Küçük ve orta boy kestaneler ise; 5 ila 10 dakika arasında pişer. Kestanenin kıvamını ayarlamak, dişinizin keyfine kalmış. Bir avuç kestaneyi koyun buhar spetine pişirin, gönlünüzce. Ardından, kestanenin pişme süresini siz belirleyin. Elinizde Kastamonu kestanesi bulunuyorsa; ne diyeyim yaşadınız, yemesi süper oluyor.

Tarifin devamı ›düdüklüde patlıcan pehli

düdüklüde patlıcan pehli 400x267 düdüklüde patlıcan pehli
Malzemeler:
3 Adet Patlıcan
250 gr. Dana Kuşbaşı
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
3 Küçük Boy Kuru Soğan
3 İri Diş Sarımsak
2 Adet Orta Boy Domates
3 Adet Sivri Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı kaynar Su
Kızartma Yağı
Düdüklü Tencere

Ön Söz:
Düdüklü tencerede patlıcan pehli yemeğimi, kuşbaşı doğranmış dana döş etinden yaptım. Patlıcan pehli yapımında kullanılan bütün sebze ve baharatları kullandım. Patlıcan pehli yemeği genelde, fırında veya ocak üzerinde tencerede pişirilir. Her yörenin kendine özgü patlıcan pehli yemeği vardır. Fakat, patlıcan pehli yemeğinde kullanılan malzemeler farklı değildir. Düdüklü tencere kullanarak yaptığım patlıcan pehli yemeğimi denerseniz, sonuçtan memnun olursunuz.

Tarifin devamı ›işkembeli nohut yemeği

işkembeli nohut yemeği 400x267 işkembeli nohut yemeği
Malzemeler:
1 Su Bardağı Nohut
250 gr. Haşlanmış İşkembe
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
3 Su Bardağı Kaynar İşkembe Haşlama Suyu
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Dana işkembesini düdüklü tencerede bir bütün soğan, üç diş sarımsak ve yarım limonla 45 dakika tuzu karar haşladım. Haşladığım işkembeden 250 gramını ayırdım ve küp küp doğradım. Haşlama suyundan da 3 su bardağı dolusu ayırdım ve yemek yapımında kullandım. Düdüklüde nohut yemeği yaparken 5 su bardağı su kullanırım. Yemeğim ağır olmasın diye, suyun tamamını işkembe suyundan kullanmadım. Yemekte 3 su bardağı işkembe suyu ve 2 su bardağı çeşme suyu kullandım. Yemekte hiç tuz kullanmadım. İşkembeyi haşlarken ve nohutu ıslatırken gereken tuzu kullanmıştım. Bu sebeple yemeğimim tuzu tam karar geldi.

Tarifin devamı ›düdüklüde domatesli taze bakla

düdüklüde domatesli taze bakla 400x267 düdüklüde domatesli taze bakla
Malzemeler:
1/2 Kg. Taze Bakla
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Düdüklüde taze bakla yemeğini, rendelenmiş domates ve çok az miktarda domates salçası kullanarak yaptım. Düdüklü tencerede taze bakla yemeklerini 1.5 çay bardağı kaynar su ile 25 dakikada (en düşük alev ayarında) pişiriyordum. Şimdi ise, su miktarını 1 su bardağı (200 ml.) ölçüsüne ve pişirme süresini 30 dakikaya çıkardım. Bu sayede, önceki yaptığım bakla yemeklerimden bu yemeğim biraz daha yumuşak oldu. Tavsiye ederim, memnun kalırsınız.

Tarifin devamı ›düdüklüde çalı fasulyesi

düdüklüde çalı fasulyesi 400x267 düdüklüde çalı fasulyesi
Malzemeler:
1 Kg. Çalı Fasulyesi
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Orta Boy Domates
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Çalı fasulyesi piyasaya çıkmaya başladığında sıkça alır, düdüklü tencerede veya tencerede yemeğini yaparım. Çalı fasulyesini pişirirken daha çok düdüklü tencereyi kullanırım. Normal tencere çalı fasulyesini 1saat 45 dakikada pişirir. Düdüklü tencere ise, en düşük ocak ısısında 25 dakikada pişirir. Düdüklü tencerede pişirdiğim zeytinyağlı çalı fasulyesinin diriliği ve lezzeti, tencerede pişirdiğim çalı fasulyesiyle aynı olur. Anlarsınız; düdüklüde pişirdiğim çalı fasulyesinin bir yerlerine hiç kimse, kulp takacak bir yer bulamaz. Siz niye pişirmiyesiniz ki; düdüklünüzün huyunu suyunu öğrenin, yapın zeytinyağlı çalı fasulyesini yiyin.

Tarifin devamı ›düdüklüde kuru bamya yemeği

düdüklüde kuru bamya yemeği 400x267 düdüklüde kuru bamya yemeği
Malzemeler :
100 gr. Kuru Bamya
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Düdüklü tencerede kuru bamya yemeği nasıl yapılır? Düdüklüde kuru bamya yemeği, aynen tencerede yapıldığı gibi yapılır. Kuru bamya haşlanarak dizili olduğu ip üzerinden çıkartılır ve etli veya etsiz olarak, düdüklüde pişirilir. Düdüklüde kuru bamya yemeği, en düşük ocak ısısında 15 dakikada pişer. Bu yemeğin su ölçüsünü her yemekte olduğu gibi, 200 ml. hacminde su bardağı ile ölçtüm. Kullandığım düdüklü tencere ise; klasik lastik contalı, Kayseri malı, Termo marka düdüklü tenceredir.

Tarifin devamı ›pratik kavurma

pratik kavurma 400x267 pratik kavurma
Malzemeler :
300 gr. Dana Kuşbaşı Et
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kuru Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Pratik kavurma dana eti, koç eti ve koyun eti’nin her çeşitiyle yapılır. Yapılan pratik kavurma yemek olarak sofraya konulabileceği gibi; lavaşla veya yufka ekmekle dürüm, ya da çeşitli sebze katkılarıyle (soğan, biber, domates ve maydanoz gibi) ekmek arası yapılabilir. Pratik kavurmayı düdüklü tencerede yaptım ve etin suyunundan yararlanmak için, haşlama suyunu fazlalaştırdım.

Eti düdüklüde haşlarken kullanılacak su miktarı, et ile su yüz yüze olaması yeterlidir.

Tarifin devamı ›ilikli kemik suyu nasıl yapılır

ilikli kemik suyu nasıl yapılır 400x267 ilikli kemik suyu nasıl yapılır
Malzemeler:
4 Parça Dana Kaval Kemiği
8 Su Bardağı Su

Ön Söz:
İlikli kemik suyu nasıl yapılır? İlkli kemik suyu en güzel, dana kaval kemiği kaynatılarak yapılır. İlikli kemikler iri olacağından, tencereye sığacak şekilde parçalanmış olması gerekir. İlikli kemik suyunu tencerede çıkarmak çok zaman alır. Bu nedenle; ilikli kemikleri düdüklü tencerede haşlamak, zaman ve yakıt israfı bakımından en akılcı yoldur. Resimde görünen kemikler, Termo marka contalı klasik düdüklü tencere kullanılarak ilikli suyu çıkarılmıştır.

Tarifin devamı ›düdüklü tencerede tas kebabı

düdüklü tencerede tas kebabı 400x267 düdüklü tencerede tas kebabı
Malzemeler :
500 gr. Dana Kuşbaşı Et
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Dana tas kebabı yemeğini klasik düdüklü tenecerede yaptım. Yemeğin suyunu 200 ml. kapasiteli su bardağı ile ölçerek koydum. Yemeği, ocağın büyük gözü üzerinde, yarım ısı ayarında pişirdim. Bilirsiniz, tencerede tas kebabı etin özelliğine göre 1 ila 1.5 saatte pişer. Düdüklü tencere ise; en sert dana etinden yapılan tas kebabı yemeğini, 20 dakikada yumuşacık pişirir, tavsiye ederim.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top