düdüklüde zeytinyağlı pırasa

duduklude_pirasa_yemegi
Malzemeler:
1 Kg. Pırasa
1 Adet Soğan
7 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Havuç
1,5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Pırasalar bir güzel yıkandıktan sonra, iki parmak genişliğinde boyuna verev kesilecek. Havuç soyulacak ve halka doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek.

Maharetini Göster :
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ilave edilecek ve kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak.
Pırasalar katılacak ve karıştırılacak. Üzerine 1.5 su bardağı kaynar su, pirinç, tuz, toz şeker ve limon suyu katılacak, karıştırılacak. Ocak ısısı, normal ısı konumuna alınacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Düdüklü tencerenizin kullanma talimatına göre, yemeğiniz pişirilecek. Kullandığım düdüklü bu yemeği 5 dakika’da pişiriyor. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.