düdüklüde zeytinyağlı pırasa

duduklude_pirasa_yemegi
Malzemeler:
1 Kg. Pırasa
1 Adet Soğan
7 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Havuç
1,5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Pırasalar bir güzel yıkandıktan sonra, iki parmak genişliğinde boyuna verev kesilecek. Havuç soyulacak ve halka doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek.

Maharetini Göster :
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ilave edilecek ve kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak.
Pırasalar katılacak ve karıştırılacak. Üzerine 1.5 su bardağı kaynar su, pirinç, tuz, toz şeker ve limon suyu katılacak, karıştırılacak. Ocak ısısı, normal ısı konumuna alınacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Düdüklü tencerenizin kullanma talimatına göre, yemeğiniz pişirilecek. Kullandığım düdüklü bu yemeği 5 dakika’da pişiriyor. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim