düdüklü tencerede tas kebabı

duduklude_tas_kebabi

Malzemeler :
500 gr. Dana Kuşbaşı Et
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Dana tas kebabı yemeğini klasik düdüklü tenecerede yaptım. Yemeğin suyunu 200 ml. kapasiteli su bardağı ile ölçerek koydum. Yemeği, ocağın büyük gözü üzerinde, yarım ısı ayarında pişirdim. Bilirsiniz, tencerede tas kebabı etin özelliğine göre 1 ila 1.5 saatte pişer. Düdüklü tencere ise; en sert dana etinden yapılan tas kebabı yemeğini, 20 dakikada yumuşacık pişirir, tavsiye ederim.

Ön Hazırlık :
Domates rendelenecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı dana eti ilave edilecek ve suyunu çekinceye kadar kavrulacak. Ardından sırası ile soğan, salça ve domates ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Üzerine 2 su bardağı kaynar su ve karabiber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Düdüklü tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Düdüklünün kullanma talimatına uyularak, ilk düdük sesinden sonra ocak ısısı normal ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika bitiminde yemeğiniz hazır. Şimdi yemeğe tuz ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.