düdüklü tencerede kestane nasıl pişirilir

düdüklüde kestane

Malzemeler:
Kestane
Buhar sepeti
Düdüklü Tencere
1 Su Bardağı Çeşme Suyu

Ön Söz:
Bu tarifim, bir gün öncesi ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkan icadlarımdan sonuncusu; kestane sevenlere armağanım olsun. Çünkü; internette böylesi bir tarif yok. Kestane haşlama ile ilgili bilinen her yönem, herkesi memnun etmiyor. Ayrıca, su içinde haşlanan kestanenin yemesi dert olduğu gibi; kestane kabuğunun çıkmaması da sorun oluyor. Bu tarif, piyasada satılan bütün kestanelerle denenmiştir, en son deneyen kişi siz olacaksınız. Kestanelerin en irileri, bu tarifle düdüklü tencerede 15 dakikada pişer. Küçük ve orta boy kestaneler ise; 5 ila 10 dakika arasında pişer. Kestanenin kıvamını ayarlamak, dişinizin keyfine kalmış. Bir avuç kestaneyi koyun buhar spetine pişirin, gönlünüzce. Ardından, kestanenin pişme süresini siz belirleyin. Elinizde Kastamonu kestanesi bulunuyorsa; ne diyeyim yaşadınız, yemesi süper oluyor.

Ön Hazırlık:
Kestaneler tümsek yerlerinden artı, ya da yan taraflarından düz çizgi şeklinde bıçakla çizilecek. Çizilen kestaneler en az 30 dakika soğuk, ılık, çeşme suyu farketmez su içinde bekletilecek.

düdüklü tencerede kestane

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere içine 1 su bardağı çeşme suyu ve buhar sepeti konulacak. Buhar sepetinin içine istenilen miktar çizilmiş ve su içinde bekletilmiş kestane yayılacak. Ardından düdüklü tencere ocağın büyük gözü üzerine oturtulacak ve kapağı kapatılacak. Ocak yakılacak ve gaz ayar düğümesi normal (orta ateş) ısı seviyesine ayarlanacak. Düdüklüden buhar çıkmaya başlayınca (düdüklünün marka ve modeline göre) tepesindeki ağırlığı takılacak veya nandalı, ya da ventili indirilecek. Düdüklü kaynamaya başalayıp ilk düdük veya fışlama sesinden sonra, ocak en düşük ısı seviyesine ayarlanacak. Ardından saate bakılacak ve not edilecek. Tam 10 dakika bitiminde ocak söndürülecek, düdüklü soğutulacak ve kestaneler içinden alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.