düdüklüde etli nohut yemeği

Duduklude_etli_nohut

Malzemeler:
300 gr. Kemikli Kuzu Eti
2 Su Bardağı Nohut
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Tencere’ye 2 su bardağı nohut, üzerini kapatacak miktarda soğuk su konulacak ve bir gece boyu ıslatılacak. Ardından suyu değiştirilecek, istenirse tencerede bir taşım (gazının alınması için) kaynatılacak ve süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster :
Düdüklü tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kemikli kuzu eti ilave edilecek ve normal ısıda etin rengi dönünceye kadar kavrulacak. Ardından tencerenin orta yerinden yer açılacak, açılan yere soğan katılacak ve düşük ısıda kavrulacak.
Üzerine domates salçası ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 6 su bardağı kaynar su, nohut, kimyon, karabiber ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı normal’e alınacak. Düdüklü tencerenizin kitapçığında bulunan nohut pişirme süresini dikkate alarak kendi kurallarınızla nohut pişirilecek. Nohut piştikten sonra yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencerem bu yemeği 25 dakikada pişirdi. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.