düdüklüde etli nohut yemeği

Duduklude_etli_nohut

Malzemeler:
300 gr. Kemikli Kuzu Eti
2 Su Bardağı Nohut
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Soğuk Su
7 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Bu tarif, nohut yemeğinin acil durumlarda ıslatılmadan  tencere veya düdüklü tencerede  pişirimesine örnektir.  Böylesi durumlarda nohut  yemeğinin yapılabilmesi için;  nohut ıslatılmadan, doğrudan düdüklü tencerede 10  dakika süre ile haşlanması yeterlidir.  Diğer nohut yemeği tariflerim; nohut yemeği, düdüklüde etli nohut yemeği, düdüklüde etsiz nohut yemeği, tencerede etli nohut yemeği, ıslanmış nohut düdüklüde nasıl pişirilir, güveçte etli nohut isterseniz tıklayarak göz atabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
6 su bardağı su ile nohut düdüklü tencerede 10 dakika süre ile haşlanacak ve süzülecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak.

Maharetini Göster :
Düdüklü tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuzu eti ilave edilecek ve normal ısıda etin rengi dönünceye kadar kavrulacak. Ardından tencerenin orta yerinden yer açılacak, açılan yere soğan katılacak ve düşük ısıda kavrulacak.
Üzerine domates salçası ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 7 su bardağı kaynar su, nohut, kimyon, karabiber ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı normal’e alınacak. Düdüklü tencerenizin kitapçığında bulunan nohut pişirme süresini dikkate alarak kendi kurallarınızla nohut pişirilecek. Nohut piştikten sonra yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencerem bu yemeği 30 dakikada pişirdi. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com