dondurulmuş taze barbunya pilaki

Dondur_taze_barbunya1

Malzemeler:
500 gr. İç Barbunya Fasulyesi
1 Adet Soğan
1 Adet Havuç
1 Adet Patates
2 Diş Sarımsak
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Su
Maydanoz

Ön Hazırlık:
Dondurulmuş iç barbunya fasulyesi normal ısı ayarında tencere kapağı açık olarak 25 dakika süre ile haşlanacak. Haşlanan fasulyeler süzülecek, çıkan kara su kullanılmayacak. Havuç, patates soyulacak ve küp doğranacak. Soğan yemeklik ve sarımsaklar iri doğranacak.

Dondurulmuş iç barbunya fasulyesi

Dondur_taze_barbunya2

Barbunya pilaki servise hazır

Dondur_taze_barbunya3

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ve sarımsak ilave edilecek, kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine patatesler, 4 su bardağı kaynar su, barbunya fasulyesi ve toz şeker ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Yemeğin tuzunu şimdi karar hale getirebilir ve maydanozu ilave edebilirsiniz. Yemeğin servisinde limon suyu kulanılması bilinen bir şey. Sonrası malum.

Not:
Haşlanan barbun’ya fasulyesi soğuk sudan geçirilmez ise, bekleme süresince pişmeye devam edeceğinden yemek pişirme süresi 10 ila 15 dakika arası kısalır. Yemek su ölçüsü 500 gr. için geçerlidir, aklınızda bulunsun.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.