domatesli palamut

domatesli_palamut

Malzemeler:
1 Adet İri Palamut “dilimlenmiş”
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Adet Orta Boy Domates
3 Diş Sarımsak
1 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Kızartma Yağı
1 Çay Bardağı Su
Tuz

Ön Söz:
Yağ içerisinde veya fırında kızartılmış her çeşit balık, domates sosu ile tatlandırılabilir. Domates sosu yapımında başta karabiber olmak üzere, diğer baharat çeşitleri kullanılabilir. Sos yaparken sarımsak bütün veya doğranarak kullanılabilir. Ya da, bütün olarak “aroması için” yağ içinde kızartılır ve atılır. Domates sosu yaparken tuzunun belli olması gerekir, normal ölçüde tuz verilmiş sosun hiçbir özelliği olmaz. Bilenler bilir, kimi yörelerimizde salamura balıklar domates sosu ile tarifimdeki gibi yapılır. Bol tuzlu ve haddinden fazla lezzetli olur, siz bilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Palamut dilimleri yıkanacak, süzülecek. Ardından üzerine tuz serpilecek ve una bulanacak. Domatesler rendelenecek. Sarımsak kabuklu olarak bıçakla hafifce ezilecek ve kabuğu soyulacak.

Domatesin Hazırlanması:
Tava içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine “bütün olarak” 2 diş sarımsak konulacak ve pembeleşinceye kadar kavrulacak. Ardından domates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine 1 çay bardağı sıcak su ilave edilecek ve karıştırılacak. Sos kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Malzemeler sulu elma püresi görünümünü alıncaya kadar pişirilecek. En son, tuz ilave edilecek.

Maharetini Göster:
Kızartma tavasına kızartma yağı konulacak ve ısıtılacak. Ocak ısısı normal olacak. Yağ kızgın duruma geldiğinde, una bulanmış balık dilimleri alt üst edilerek kızartılacak. Kızarmış balık dilimleri domates sosu içerisine konulacak ve 3 dakika süre ile pişirildikten sonra servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.