domatesli gözleme

Domatesli_gozleme1

Hamur malzemesi:
1 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı Yoğurt
1 Çay Kaşığı Tuz ‘tepeli’
3 Su Bardağı Un
Zeytinyağı

İç Malzemesi:
3 Adet Domates
1 Adet Soğan
2 Adet Sivri Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
1/4 Demet Maydanoz

Hamurun Hazırlanması:
Bir kase içerisine ılık su, yoğurt, tuz konulacak ve karıştırılacak. Yoğurma kabı içerisine 2 su bardağı elenmiş un konulacak ve ortası havuz yapılacak. Havuz içerisine kase içerisindeki karışım konulacak ve azar azar un ilave edilerek ele yapışmayacak kıvamda bir hamur yoğurulacak.

Domatesli_gozleme2

Hamur tek beze yapılacak ve üzeri kapalı olarak 30 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde beze tekrar yoğurulacak ve rulo yapılacak. Rulo 5 eşit parçaya bölünecek ve her bir parça beze yapılacak.

Domatesli_gozleme3

İç Malzemenin Hazırlanması:
Domateslerin kabukları soyulacak ve küp doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Sivri biber halka doğranacak. Maydanoz ince kıyılacak. Bütün malzemeler bir kap içerisine alınacak ve karıştırılacak. Üzerine karabiber, toz biber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Karışımın tuzu, hafif belli olacak şekilde karar hale getirilecek.

Domatesli_gozleme4

Maharetini Göster:
Mutfak tezgahınız üzerine yeteri kadar unla birlikte tek beze konulacak ve servis tabağı büyüklüğünde açılacak.

Domatesli_gozleme5

Açılan beze mutfak tezgahının üzerine yayılacak. İçlerine yarılarına kadar yeterli miktarda domatesli iç yayılacak ve üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdirilecek.

Domatesli_gozleme6

Açılan hamurun boş kanadı diğer yüzey üzerine kapatılacak. Kenarları hamur kesme aletiyle veya parmak uçlarıyla bastırılarak düzgün bir şekilde birleştirilecek.

Domatesli_gozleme7

Ocağın en büyük gözü üzerinde bulunan pişirme sacı, ısıtılacak. Sac çok fazla kızgın olmayacak. Hazırladığımız gözlemeler tek veya çiftli olarak saç üzerinde yakılmadan pişirilecek. Sonrası malüm.

Domatesli_gozleme8

Not:
Pişirme sacı ocak üzerine bombeli yüzeyi alt tarafa gelecek şekilde oturtulacak.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim