domatesli arpa şehriye çorbası

domatesli_arpa_sehriye_corbasi

Malzemeler:
1.5 Çay Bardağı Arpa Şehriye
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates salçası
3 Adet Orta Boy Domates
1 Çay Kaşığı karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Çorbanızı ağız tadında içmek isterseniz, domateslerin olgun olması gerekir. Kullanacağınız domateslerin çekirdek yuvası yeşil ve gövdesinde beyazlık olmasın. İçi yeşil olan domatesler çorbanızı fazlasıyla ekşi yapar. Bir de, şehriyeyi tarifimdeki gibi kavurursanız, uzun süre çorbanızın kıvamı değişmez. Yani, beklemekten dolayı şehriyeler şişmez. Şehriyeyi kavururken fazla renginin değişmesine de gerek yoktur, siz bilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Domatesler yıkanacak ve rendelenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı ve tereyağı konulacak, düşük ısıda eritilecek. Tereyağı köpürmeye başladığında, üzerine arpa şehriye ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Ardından domates salçası ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine domates ilave edilecek diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su, karabiber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek ve saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitimi çorbanız hazır. Şimdi tuz’unu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.