domatesli arpa şehriye çorbası

domatesli_arpa_sehriye_corbasi

Malzemeler:
1.5 Çay Bardağı Arpa Şehriye
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates salçası
3 Adet Orta Boy Domates
1 Çay Kaşığı karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Çorbanızı ağız tadında içmek isterseniz, domateslerin olgun olması gerekir. Kullanacağınız domateslerin çekirdek yuvası yeşil ve gövdesinde beyazlık olmasın. İçi yeşil olan domatesler çorbanızı fazlasıyla ekşi yapar. Bir de, şehriyeyi tarifimdeki gibi kavurursanız, uzun süre çorbanızın kıvamı değişmez. Yani, beklemekten dolayı şehriyeler şişmez. Şehriyeyi kavururken fazla renginin değişmesine de gerek yoktur, siz bilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Domatesler yıkanacak ve rendelenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı ve tereyağı konulacak, düşük ısıda eritilecek. Tereyağı köpürmeye başladığında, üzerine arpa şehriye ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Ardından domates salçası ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine domates ilave edilecek diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su, karabiber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek ve saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitimi çorbanız hazır. Şimdi tuz’unu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.