domates soslu somon tava

Domates_soslu_somon_tava1

Malzemeler:
1 Dilim Somon Balığı ‘500 gr.’
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
3 Adet Domates
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Diş Sarımsak
1 Çay Bardağı Un
1 Çay Bardağı Sıcak Su
Tuz

Ön Hazırlık:
Somon balığının ön hazırlığı için buraya bakabilirsiniz. Somon dilimlenecek, domatesler rende edilecek ve sarımsak iri kıyılacak. Sıcak su hazır olarak bekletilecek.

Sosun Hazırlanması:
Tava içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Sarımsaklar ilave edilecek ve kavrulacak. Domatesler ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. 1 çay bardağı sıcak su ilave edilecek ve malzemelerle karıştırılacak. Tava kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Malzemeler az sulu elma püresi görünümünü alıncaya kadar pişirilecek. En son, tuz ve karabiber ilave edilecek.

Domates_soslu_somon_tava2

Maharetini Göster:
Tava içerisine yüzeyini tamamen örtecek şekilde zeytinyağı ilave edilecek ve ısıtılacak. Uzerine hafif tuzlanmış somon balığı parçaları her iki yüzeyi unlanarak yayılacak. Ocak ısısı düşük ısı konumunda balık parçaları alt üst edilerek kızartılacak. Kızartılan somon parçaları tekrar tava içerisine dizilecek, üzerine sosu ilave edilecek ve ocak üzerinde 3 dakika süre ile pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.