domates püreli tavuk çorbası

domates_pureli_tavuk_corbasi

Malzemeler:
1/2 Tavuk Göğsü
2 Adet Domates
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Arpa Şehriye
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
7 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Maydanoz

Ön Hazırlık:
Tavuk göğsü 15 dakika süre ile haşlanacak ve küp doğranacak. Haşlama suyu çorbada kullanılacak. Domatesler rendelenecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek ve düşük ısıda hafif kavrulacak. Ardından şehriye ilave edilecek pembeleşinceye kadar kavrulacak. Üzerine domates, tavuk göğsü, 7 su bardağı kaynar su, karabiber ve tuz katılacak. Çorbanın tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek, tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. 15 dakika süre bitimi çorbanız servise hazır. Üzerine kıyılmış maydanoz serpebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Çorbada kullanılacak su miktarı: Haşlama suyu + normal su ile birlikte 7 su bardağına tamamlanacak.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.