domates çorbası

domates_corbasi

Malzemeler:
5 Adet Domates
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
2 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
50 gr. Kaşar Peyniri
3 Dilim ekmek
5 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Domatesler ve kaşar peyniri rendelenecek. Ekmek dilimleri küp halinde doğranacak ve tereyağında hafif kızartılacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek, düşük ısıda köpürünceye kadar kavrulacak. Ardından salça ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine rendelenmiş domates ilave edilecek, ısı yükseltilecek ve domatesin diriliği gidinciye kadar kavrulacak. Ardından 5 su bardağı kaynar su ilave edilecek, malzemeler karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, karışım ocaktan alınacak ve süzgeçten geçirilecek. Çıkan posa kullanılmayacak, kalan sıvı tencereye aktarılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapak aralıklı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre sonunda, domates çorbanız servise hazır. Şimdi çorbanın karabiber ve tuzunu karar haline getirebilir, servisi sırasında kızarmış ekmekle birlikte peyniri ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim