dil haşlama

duduklude_dil_haslama

Malzemeler:
1 Adet Dana Dili (1600 gr.)
7 Su Bardağı Su (1.4 Litre)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Düdüklü tencerede dana dili çabuk haşlanır. Düdüklüde dil haşlarken, dikkat edilmesi gereken konu; düdüklü tencerenin kullanma talimatına uymak ve dili sığır eti pişirme süresine göre haşlamaktır. Görünen dili, lastik contalı Termo marka düdüklü tencerede, normal ısı ayarında 40 dakikada haşladım.

Ön Hazırlık:
Dana dili yıkanacak ve süzülecek. Ardından 6 ila 7 cm. irilikte parçalar halinde bölünecek.

dana_dili_haslama

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere’ye parçalanmış dana dili konulacak. Üzerine 7 su bardağı soğuk su ilave edilecek. Düdüklünün kullanma talimatına uyularak ve sığır eti pişirme süresi dikkate alınarak, dil haşlancak. Ardından haşlanmış dil’in tuz’u karar hale getirilecek ve bir kaba alınacak.  Dil parçaları el yakmayacak ısıya geldiğinde, dilin üzerindeki sert deri soyulacak ve atılacak.  Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.