dereotu nasıl kullanılır

dereotu

Güzel kokulu bir bitki olan dereotu yemeklerde baharat olarak kullanılır. Kimi diyetisyenler zayıflama programlarında dereotunu kulanıyor olsalarda, konumuzla ilgisi olmadığından dereotu’nun bu yönü ile ilgilenmeyeceğiz. Konumuz dereotu’nun mutfaklarımızda nasıl kullanıldığı ile ilgilidir. Dereotu zeytinyağı ile hazırlanan bazı sebze yemeklerinde kullanılır. Ayrıca salata, cacık ve mücver içerisinde kullanılır. Kabak, bakla yemeklerinde ve dolma içlerini hazırlarken dereotu vazgeçilmez baharattır. Hamur işlerinde börek içlerinin hazırlanmasında, poğaça yapımında ve bazı pilav çeşitlerinin hazırlanmasında dereotu kullanılır. Deniz ürünlerinden çoğu balıkların buğulaması hazırlanırken kullanıldığı gibi, değişik sosların hazırlanmasında da kullanılır. Alışverişlerimizde demet halinde aldığımız dereotu, dayanıklı olmadığı için uzun süre saklanması güçtür. Bu nedenle dereotunu çabukça tüketmemiz gerekir.

Dereotu Nasıl saklanır:
İhtiyaç fazlası dereotu gazete kağıtına sarılarak dolap içerisinde bir süre saklanabilir. Dereotu plastik poşet içerisinde saklanırsa çabucak bozulur. Dereotu, derindondurucuda dondurularak uzun süre saklanabilir. Dondurucuda sakalanacak dereotu ayıklanır, yıkanır ve sebze kurutucu aletinde suyu alınır. Bu şekilde hazırlanan dereotu ihtiyaç ölçüsünde porsiyonlara ayrılır ve streçe sarılarak, ya da buzdolabı torbaları içerisinde dondurucuda saklanır. Ayrıca, dereotu gölgede kurutularakta saklanabilir. Kurutulmuş dereotunun uzun süre saklanması için, tuz ile karıştırılması gerekir. Tuz sayesinde dereotu böceklenmeden korunmuş olur. Dereotu ilgili verdiğim bu bilgiler tamamen kendi deneyimlerimdir. Tavsiye ederim, ne güzel değil mi?
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.