dana uykuluk ızgara

dana_uykulugu_izgara

Malzemeler :
1/2 Kg. Dana Uykuluğu
Karabiber
Kekik
Tuz

Ön Söz:
Uykuluk, dana ve kuzu gibi kasaplık hayvanların belirli bölümlerinden az miktrada çıkarılan farklı bir sakatat çeşitidir. Yani, uykuluk hayvanın iç organıdır. Uykuluğun lezzetli olduğu zaman, ilk bahar (mart, nisan, mayıs) aylarıdır. Uykuluk ızgarası, uykuluk tavası ve uykuluk sotesi en fazla tüketilen uykuluk yemekleridir. Dana uykuluğu, iriliği nedeniyle bazı bölümleri yağlı ve düz değildir. Bu bölümleri kesilip ayrılarak, uykuluk sote veya uykuluk tava yapımında kullanılabilir. Uykuluğun düz olan bölümleri ise, ızgarada pişirmeye uygundur. Uykuluk, kasap veya sakatatçılardan temin edilebilir.

Ön Hazırlık:
Dana uykuluğu yıkanacak ve bol su içerisinde bekletilecek. Ardından suyu süzülecek ve üzerinde bulunan zarı çıkarılacak. Uykuluk kesilerek, istenilen irilikte parçalara ayrılacak. Parçalar, altaki resimde görüldüğü gibi; bıçakla kesilerek açılacak ve üzerine çizikler atılacak. Ya da, ızgara yapmaya uygun irilikte dilimlenecek.

Izgara’ya Hazır Uykuluk Parçaları

uykuluk

Dana Uykuluğu

dana_uykulugu

Maharetini Göster:
Dilimlenmiş veya uygun irilikte açılmış uykuluk parçaları hafif tuzlanacak. Ardından çok iyi ısınmış ve yağlanmış ızgara üzerine dizilecek. Uykuluklar alt üst edilerek, yüzeyleri kızarıncaya kadar pişirilecek ve salata, domates, biber, soğan ve çeşitli baharatlar eşliğinde servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.