dana çöp şiş kebabı

Dana_cop_sis_kebabi1

Malzemeler:
500 gr. Dana Bifteklik Et
1 Çay Bardağı Sıvı yağ
1 Çay Bardağı Süt
1 Adet Soğan Suyu
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Karabiber
Çöp Şiş

Ön Hazırlık:
Etin yağları ve sinirleri temizlenecek, kuşbaşı doğranacak. Soğan soyulacak ve rendenin püre yapma gözünde rendelenecek. Rendelenmiş soğan süzgeçe konulacak, çıkan soğan suyu kullanılacak ve posa atılacak.

Etin Terbiye Edilmesi:
Tencere içerisine süt, sıvı yağ, soğan suyu, karabiber ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve bir güzel yedire yedire karıştırılacak. Ardından tencerenin kapağı kapatılacak ve buzdolabına konulacak. Et buzdolabında 24 saat süre ile dinlendirilecek.

Et çöp şişlere dizilmiş

Dana_cop_sis_kebabi4

Maharetini Göster:
Terbiye edilmiş et resimde göründüğü gibi, çöp şişlere sıkı olmayacak şekilde dizilecek. Ardından harlı olmayan ısıda, mangal veya elektrikli ızgarada çevrilerek kıvamında pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.