dana baş eti çorbası

dana_bas_eti_corbasi

Malzemeler:
300 gr. Haşlanmış Dana Baş Eti
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
3 Diş Sarımsak
3 Yemek Kaşığı Üzüm Sirkesi
5 Su Bardağı Baş Eti Haşlama Suyu
1 Su Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Dana baş eti çorbası, haşlanmış dana baş etinin eti ve suyu ile (sade veya terbiyeli olarak) yapılır. Dana baş eti çorbası yapmak için; buradan dana baş eti haşlama tarifine ulaşabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Haşlanmış dana baş eti, kuşbaşı doğranacak veya didilecek. Kase’ye bir yemek kaşığı tepelice doldurulmuş un konulacak ve 1 su bardağı soğuk su ile karıştırılacak. Sarımsak dövülecek ve sirke ile karıştırılacak.

dana_kelle_corbasi

Maharetini göster:
Tencere’ye 5 su bardağı dolusu dana baş eti haşlama suyu, haşlanmış dana baş eti konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Ardından unlu karışım ilave edilecek, karıştırılacak. Tencere kaynamya başladıktan sonra, ocak en düşük ısı konumuna alınacak ve tencere 10 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava’da zeytinyağı ve tereyağı düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine kırmızı toz biber ilave edilecek, hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sirkeli sarımsak ve pul biber ile servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.