damla sakızlı muhallebi

Damla_sakizli_muhallebi

Malzemeler:
1 Litre Süt ‘1 kg’
1 Su Bardağı Toz Şeker ‘180 gr.’
1 Yemek Kaşığı ‘Tepeli’ Pirinç Unu ’25 gr.’
1 Yemek Kaşığı ‘Tepeli’ Mısır Nişastası ’25 gr.’
1 Paket Damla Sakızı

Ön Hazırlık:
Damla sakızı havanda ezilecek. 1 litre süt içerisinden 1 su bardağı soğuk süt alınacak ve bir kap içerisinde pirinç unu ve mısır nişastası ile karıştırılacak, kabı içerisinde bekletilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine süt, toz şeker konulacak ve karıştırılacak. Ocak ısısı yüksek ısı konumunda tencere kaynatılacak. Kaynayan süt içerisine piriç unu ve mısır nişastalı karışım ilave edilecek ve karıştırılacak. Süt kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere ağır ağır karıştırılarak 5 dakika süre ile kaynatılacak. Ardından ezilmiş damla sakızı ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatıldıktan sonra ocaktan alınacak ve kaselere boşaltılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.