damla sakızlı muhallebi

Damla_sakizli_muhallebi

Malzemeler:
1 Litre Süt ‘1 kg’
1 Su Bardağı Toz Şeker ‘180 gr.’
1 Yemek Kaşığı ‘Tepeli’ Pirinç Unu ’25 gr.’
1 Yemek Kaşığı ‘Tepeli’ Mısır Nişastası ’25 gr.’
1 Paket Damla Sakızı

Ön Hazırlık:
Damla sakızı havanda ezilecek. 1 litre süt içerisinden 1 su bardağı soğuk süt alınacak ve bir kap içerisinde pirinç unu ve mısır nişastası ile karıştırılacak, kabı içerisinde bekletilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine süt, toz şeker konulacak ve karıştırılacak. Ocak ısısı yüksek ısı konumunda tencere kaynatılacak. Kaynayan süt içerisine piriç unu ve mısır nişastalı karışım ilave edilecek ve karıştırılacak. Süt kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere ağır ağır karıştırılarak 5 dakika süre ile kaynatılacak. Ardından ezilmiş damla sakızı ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatıldıktan sonra ocaktan alınacak ve kaselere boşaltılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.