dalak nasıl temizlenir

dana_dalak

Malzemeler:
Dana Dalağı
Kesme Tahtası
Keskin Bıçak

Ön Söz:
Büyükbaş hayvan sakatatı olan dana dalağı ile çeşitli yemekler yapılır. Dalağın yemek yapımında kullanılabilmesi için, üzerinde bulunan kalın zarın çıkartılması gerekir. Dalak, ciğerciden alındığında dalak zarı temizlenmiş olarak verilir. Evlerimizde kurban bayramında kesilen kurban veya sair zamanlarda kesilen adak kurbanın dalağını temizlemek için, kasap aramamız gerekmez. Keskin bir bıçak, bir dalak ve bu tarifle kendi dalağımızı kendimiz temizleriz.

Dana Dalağı

dana_dalagi

Dalak Zarının Çıkarılması

dalak_zari_cikarma

Maharetini Göster:
Dalak şekil olarak uçak kanadına benzer; bakıldığında bir tarafı bombeli, diğer tarafı da incedir. Büyükbaş hayvan dalağı bayağı büyüktür, tek dalağı bir seferde temizlemek oldukça güçtür. Bu sebeple, önce dalak kullanılacak bıçak büyüklüğüne göre enine paraçalara bölünecek. Ardından, her bir parça kesme tahtası üzerine yatırılacak ve dalağın ince tarafının uç kısmı üzerine bıçakla bir çizik atılacak. Zarın bir ucu sol elle tutulacak ve sağ elle tutulan bıçak ucu, zarın üzerinden dalağı tamamen sıyıracak. Elde kalan zar atılacak ve temizlenen dalak yemek yapımında kullanılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.