tavuk çullama

cullama

Malzemeler:
1 Kase Haşlanmış Tavuk But veya Göğüs Eti
2 Su Bardağı Tavuk Suyu
1 Çay Bardağı Un
1 Yemek Kaşığı ‘tepeli’ Tereyağı
1 Çay kaşığı Tuz

Ön Söz:
Çullama iç anadolu bölgesinin bazı yörelerine ait unutulmuş ya da, unutulmaya yüz tutmuş yemek çeşitidir. Bu yemek, yufka ekmek sokum yapılarak tüketilir. Tarifimdeki malzemeler iki porsiyon çullama için verilmiştir. Bu yemeğin özelliği sıcak olarak servis yapılır. Ayrıca verilen malzeme çeşitinde artırma ve eksiltme yapılmaz.

Maharetini Göster:
Tencereye tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine un ilave edilecek ve düşük ısıda pembeleşinceye kadar kavrulacak. Ardından 2 su bardağı ılık tavuk suyu ve tuz ilave edilecek. Ve malzemeler bir güzel karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek ve tencere kaynayıncaya kadar, malzeme karıştırılacak. Karışım koyu boza kıvamına geldiğinde ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak. Karışımın üzerinde hava kabarcıkları oluşmaya başladığında tencere ocaktan alınacak ve servis tabaklarına taksim edilecek. Üzerine küçük parçalara ayrılmış tavuk eti serpiştirilecek ve eritilmiş tereyağı gezdirilecek. Çullamanız  servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.