çoban salatası

Coban_salatasi

Malzemeler:
3 Adet Domates
1 Adet Soğan
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Salatalık
Maydanoz
Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan piyaz doğranacak. 1/2 çay kaşığı tuz serpilecek ve ovulacak. Süzgeç içerisine alınacak ve sudan geçirilecek. Süzülecek ve elle sıkılacak, kabında bekletilecek. Salatalık soyulacak, uzunlamasına ikiye bölünecek ve enine yarım ay doğranacak. Biberlerin çekirdekleri çıkartılacak ve halka doğranacak. Domateslerin kabukları soyulacak, kuşbaşı doğranacak. Maydanoz ince kıyılacak.

Salata Sosu:
Uygun bir kase içerisine, 1/2 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kırmızı toz biber, 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi, 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Salata hazırlama kabı içerisine soğan, domates, salatalık, sivri biber ve maydanoz katılacak bir güzel karıştırılacak. Üzerine salata sosu gezdirilecek ve salatanın tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.