çiriş salatası

ciris_otu_salatasi

Malzemeler:
8 Dal Çiriş Otu
3 Adet Domates
3 Adet Taze Soğan
5 Dal maydanoz
1/2 Limon Suyu
3 Yemek Kaşık Zeytinyağı
Tuz

Ön Söz:
Çiriş otu’nun körpe olanları ile tarifimde olduğu gibi karışık salatası yapılır. Salata malzemesinin sınırı yoktur, dilediğiniz diğer salatalık malzemelerini ve çeşitli baharatları kullanabilirsiniz. Salatanın sosunda limon suyu yerine balsamik sirke kullanabilirsiniz. Çiriş otu buhar sepetinde veya su içerisinde haşlanıp suyu sıkılarak, sarımsaklı sos ilavesiyle bir başka salatası yapılır.

Ön Hazırlık:
Çiriş otunun gövdesini tutan şeffaf zar kabuk çıkarılacak, yıkanacak ve süzülecek. Ardından 1-1.5 cm. uzunlukta doğaranacak. Soğan halka, domates kuşbaşı doğranacak. Maydanoz ince kıyılacak.

Çiriş Sosu:
Kase içerisine 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 1/2 limon suyu konulacak ve karıştırılacak.

ciris

Maharetini Göster:
Salata hazırlama kabı içerisine doğranmış çiriş otu, taze soğan, domates, 1 çay kaşığı tuz, maydanoz konulacak ve karıştırılacak. Üzerine çiriş sosu gezdirilecek ve salatanın tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.