çipura tava

Cipura_tava

Malzemeler:
4 Adet Çipura (çupra) Balık
1 Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
1 Su Bardağı Un
Tuz

Ön Hazırlık:
Çipura’nın temizlenmesi; balık üzerindeki pullar kazınarak giderilecek. Karın bölgesi yarılarak iç organlar çıkartılacak. Göğüs boşluğundaki siyah kısımlar ve derisi üzerinde bulunan pullar, giderilinceye kadar balıklar bir güzel yıkanacak. Balıkların yan yüzeylerine, enlemesine aralıklı çizikler atılacak veya yan yüzeyleri boylu boyunca bıçakla çizilecek. 1 su bardağı un hazırda bekletilecek.

Maharetini Göster:
Tava içerisine 1 su bardağı ayçiçeği yağı konulacak ve ısıtılacak. Ocak ısısı normal (orta ateşte) ısı konumunda olacak. Balıkların içi ve dışı hafif tuzlanarak un’a bulanacak ve fazlaca kızgın olmayan yağ içerisinde (iki yüzeyi toplam 8 dakika süreyle)  alt-üst edilerek kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim