çinekop tava

cinakop_tava

Malzemeler:
1 Kg. Çinekop
1 Su Bardağı Un
1 Çay Bardağı Kızartma Yağı
Tuz

Ön Söz:
Çinekop, 15 Eylül ve 15 Ocak tarihleri arasında çok lezzetli olur. Çinekop’un tavası, ızgarası, buğulaması ve haşlaması yapılır. Çinekop tava yaparken “ayrı olarak” un veya mısır unu kullanılabilir, ya da birlikte kullanılabilir.

Ön Hazırlık:
Çinekop tek olarak, sol avuç içerisine “baş kısmı yukarı bakacak şekilde” alınacak. Sağ elin baş ve işaret parmağı, balığın yanakları altındaki solungaçları kavrayacak, göğüsün yumşak yeri ile birlikte kuyruk tarfına çekilecek. Karın bölgesinde kalan kalıntılar, işaret parmağı ile temizlenecek. Çinekoplar tek tek bol su altında berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzgece alınacak. Suyu süzülmüş olan balıkların üzerine “yeterli miktarda” tuz serpilecek. Uygun bir kap içerisine un konulacak

cinekop_kizartmasi

Maharetini göster:
Kızartma tavasına 1 çay bardağı kızartma yağı konulacak ve ısıtılacak. Ocak ısısı normal olacak. Tava içerisindeki yağ kızgın duruma geldiğinde, çinekoplar una bulanarak tava içerisine dizilecek. Tercihinize göre “çıtır veya az pişmiş olarak” balıklar alt üst edilerek kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.