ciğer tava

kuzu_ciger_tava

Malzemler:
1 Adet Kuzu Ciğeri
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
2 Yemek Kaşığı Un
Tuz

Ön Söz:
Başka söze hacet yok, yaprak yaprak doğranmış, misler gibi kızartılmış, bol yeşillikler arasında sıcak sıcak kuzu ciğerini yemek ne güzel. Yapın yiyin, can boğazdan gelir vesselam.

Ön Hazırlık:
Sakatatçıdan kuzu ciğeri alırken, 1 cm. kalınlıkta tavalık doğranmış olarak alınacak. Ya da, ciğer 1 cm. kalınlıkta, yaprak şeklinde doğranacak

Maharetini göster:
Tava içerisine sıvı yağ konulacak ve normal ısıda çok iyi kızdırılacak. Üzerine un’a bulanmış ciğer yaprakları ilave edilecek ve önlü arkalı bir güzel kızartılacak. Kızarmış ciğerler servis tabağına alınacak ve tuz serpilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.