cibes salatası

cibes_otu_salatasi

Malzemeler:
250 gr. Cibes Otu
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Diş Sarımsak
1/2 Limon
2 Litre Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Ege otlarından cibes otu ile zeytinyağlı cibes salatası ve yumurtalı cibes kavurması yapılır. Cibes otu salatası veya kavurması yapılmazdan önce cibes otu’nun haşlanması gerekir. Cibes salatası yapamak için, cibesler doğranır veya körpe ise bütün bırakılır. Yumurtalı kavurması, sarımsaklı yoğurtla nefis olur.

Ön Hazırlık:
Cibes otu’nun bozulmuş veya kartlaşmış üst yaprakları ayıklanacak, bol su içerisinde yıkanacak ve süzülecek. Zeytinyağı, ezilmiş sarımsak ve limon suyu ile sos hazırlanacak.

Cibes Otu’nun Haşlanması:
Tencere ‘ye 2 litre su ve 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içerisine temizlenmiş cibes otu (bütün ya da yaprak olarak) konulacak ve tencere açık olarak yumuşayıncaya kadar (10 dakika) haşlanacak. Haşlanmış cibes otu tencereden alınacak ve soğuk su içerisine atılacak. Soğuyan cibes otu süzülecek.

cibes_otu

Maharetini Göster:
Haşlanmış ve soğutulmuş cibes otu servis tabağına alınacak, üzerine tuz ekilecek ve hazırlanan salata sosu gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.