çalı fasulye yemeği


Malzemeler:
1 Kg. Çalı Fasulyesi
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar su

Ön Hazırlık:
Fasulyelerin her iki uç tarafı kesilecek ve uygun bir kap içerisinde bol su ile yıkanacak, süzülecek. Yıkanmış fasulyeler, uzunlamasına ortadan iki’ye ayrılacak. Uzunluklarına göre iki veya üç parçaya bölünecek. Soğan yemeklik doğranacak. Domateslerin kabukları soyulacak ve küp olarak doğranacak. 3 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından domatesler ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Fasulyeler tencere içerisine aktarılacak ve karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak, ocak ısısı en düşük ısı konumunda ara sıra tencere sallanarak 15 dakika süre ile fasulyeler kavrulacak. Süre bitiminde tencereye 3 su bardağı kaynar su, toz şeker ve tuz ilave edilecek.

Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Malzemelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencerede ki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere ara sıra kulplarından tutulup sallanacak. 1 saat 45 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Tencere kapağı kapalı olarak yemeğinizi soğuttuktan sonra, servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Etsiz Yemekler, Sebze Yemekleri, Zeytinyağlı Sebzeler