cacık

Cacik

Malzemeler:
2 Su Bardağı Yoğurt
2 Adet Salatalık
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Tuz
Zeytinyağı
Dereotu

Ön Hazırlık:
Salatalık yıkanacak ve tercihinize göre kabuklu veya soyarak rendenin iri gözü ile rendelenecek. Ya da çok küçük küp doğranacak. Sarımsak soyulacak ve havanda dövülecek. Dereotu ince kıyılacak.

Maharetini Göster:
Karıştırma kabı içerisine sarımsak, salatalık, yoğurt konulacak ve çırpılacak. Cacık kıvamı akışkan veya koyu, tercihinize bağlı olarak cacık üzerine su ilave edilecek ve karıştırılacak. Cacığın tuzu karar hale getirilecek. Üzerine dereotu serpebilir ve zeytinyağı gezdirebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.