bulgurlu köfte

bulgurlu_kofte_ 1

Malzemeler:
300 gr. Dana Kıyma
1 Çay Bardağı Köftelik İnce Bulgur
1 Çay Bardağı Ilık Su
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Salça
3 Adet Domates
3 Adet Patates
3 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/5 Demet Maydanoz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Bulgur bir kap içerisine alınacak, üzerine ılık su ilave edilecek ve 15 dakika dinlendirilecek. Soğan ince kuşbaşı doğranacak. Domatesler rendelenecek ve patatesler iri doğranacak. Sarımsaklar soyulacak ve yemekte bütün kullanılacak. Maydanoz ince doğranacak.

Köftenin Hazırlanması:
Köfte yoğurma kabı içerisine kıyma, bulgur, soğan, maydanoz, karabiber, kimyon ve tuz konulacak, karıştırılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Yoğurulan köfte kap içerisinde top halinde bir araya getirilecek. Köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler avuç içerisinde yassıltılacak ve yuvarlak köfteler yapılacak.

bulgurlu_kofte_ 2

Maharetini Göster:
Patatesler tencere tabanına yayılacak ve üzerine köfteler dizilecek. Ardından rendelenmiş domates, az su ile ezilmiş domates salçası, tuz, 3 su bardağı kaynar su, 4 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.