bulgurlu köfte


Malzemeler:
300 gr. Dana Kıyma
1 Çay Bardağı Köftelik İnce Bulgur
1 Çay Bardağı Ilık Su
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Salça
3 Adet Domates
3 Adet Patates
3 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/5 Demet Maydanoz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Bulgur bir kap içerisine alınacak, üzerine ılık su ilave edilecek ve 15 dakika dinlendirilecek. Soğan ince kuşbaşı doğranacak. Domatesler rendelenecek ve patatesler iri doğranacak. Sarımsaklar soyulacak ve yemekte bütün kullanılacak. Maydanoz ince doğranacak.

Köftenin Hazırlanması:
Köfte yoğurma kabı içerisine kıyma, bulgur, soğan, maydanoz, karabiber, kimyon ve tuz konulacak, karıştırılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Yoğurulan köfte kap içerisinde top halinde bir araya getirilecek. Köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler avuç içerisinde yassıltılacak ve yuvarlak köfteler yapılacak.

Maharetini Göster:
Patatesler tencere tabanına yayılacak ve üzerine köfteler dizilecek. Ardından rendelenmiş domates, az su ile ezilmiş domates salçası, tuz, 3 su bardağı kaynar su, 4 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop