brokoli kızartması

brokoli_kizartmasi

Malzemeler:
400 gr. Brokoli
2 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Galeta Unu
1 Çay Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Brokoli kızartması haşlanmış brokoli ile yapılır. Brokoli kaynayan su içerisinde haşalanabileceği gibi, buhar sepeti kullanılarakta haşlanabilir. Brokoli haşlama süresi kişinin damak zevkine göre değişebilir. Brokoliyi dişe dokunur veya yumuşak olarak haşlamak için; brokoli haşlama süresi isteğe göre ayarlanabilir. Haşlanmış brokolinin kaplanması için galeta unu yerine, bayat ekmek kırıntısı kullanırsanız; resimde gördüğünüz gibi, kızartmanız daha güzel olur.

Ön Hazırlık:
Brokoli yıkanacak, dal olarak üçlü dörtlü gruplar halinde gövdeden ayrılacak. Kase içerisine 2 adet yumuta, 1 çay kaşığı tuz konulacak ve çırpılacak.

Brokoli’nin Haşlanması:
Tencere içerisine yeterli miktarda su, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine brokoli dalları ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Brokoli’nin sert ve yumuşaklık durumuna göre, 2 ila 8 dakika arasında haşlanacak. Süre bitiminde süzgeç içerisine alınacak ve soğuk sudan geçirilecek.

brokoli_haslama

Maharetini Göster:
Kızartma tavasına yeterli miktarda kızartma yağı konulacak ve ısıtılacak. Fazla kızgın olmayan yağ içerisinde brokoli dalları önce un’a, sonra yumurta’ya ve ardından galeta unu’na bulanarak (pembe renk alıncaya kadar) kızartılacak. Kızarmış brokoliler sade veya sarımsaklı yoğurt ile servis edilebilir. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.