brokoli çorbası

brokoli_corbasi

Malzemeler:
400 gr. Brokoli
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Adet Havuç
1 Adet Patates
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su
Limon Suyu

Ön Söz:
Brokoli çorbası yaparken istediğiniz sebzeleri orantılı olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz su yerine et suyu, su ile süt karışımını veya krema kullanabilirsiniz. Çorbayı taneli seviyorsanız, brokoli çorbasını blenderden geçirmek yerine patates ezici ile tanelendirebilirsiniz. Seçimi size kalmış, kolay gelsin.

Ön Hazırlık:
Brokoli dal dal ayrılacak ve sirkeli bol su içerisinde bekletilecek. Arından yıkanacak, süzülecek ve yemeklik doğranacak. Soğan, havuç, patates soyulacak ve rendelenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı ve tereyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından un ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine havuç, patates, 6 su bardağı su ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başlayıncaya kadar malzeme dipten karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde tenceredeki malzemeler ezme aleti ile ezilecek ve tuz’u karar hale getirilecek. Çorbanın servisi sırasında karabiber ve limon suyu ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.