börülce salatası

borulce_salatasi

Malzemeler:
1/2 Kg. Taze Börülce
2 Adet İri Domates
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Limon Suyu

Ön Söz:
Taze börülce salatanızın sosu içerisine “seviyorsanız” bir iki diş dövülmüş sarımsak ilave ederseniz eğer, lezzetini katlarsınız. Yapımı gayet kolay, tazecik börülceleri tedarik eder ve salatanızı yaparsanız, memnun kalırsınız. Seçim sizin, kolay gelsin.

Ön Hazırlık:
Domates soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Börülce ayıklanacak, yıkanacak, süzülecek ve “boyuna göre” uygun irilikte doğranacak. Ardından kaynayan su içerisinde “orta dirilikte” yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Salata sosu için, bir kase içerisinde karabiber, zeytinyağı ve limon suyu karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Salata karıştırma kabı içerisine taze börülce, domates, tuz, salata sosu konulacak ve bir güzel karıştırılacak. Ardından salatanın tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.