börek çorbası


Malzemeler:
200 gr. Börek Mantısı
1 Çay Bardağı Yeşil Mercimek
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates salçası
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Börek Mantısı Hamur Malzemeleri:
1.5 Su Bardağı Un
1 Türk Kahve Fincanı Su
1 Adet Yumurta
1 Çay Kaşığı Tuz

Mantı İç Malzemeleri:
100 gr. Kıyma
1 Adet Küçük Soğan
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Börek çorbası ya da diğer adı ile yüksük çorbası, çorba çeşitleri içerisinde hatrı sayılır bir yemektir. Yöreden yöreye kullanılan malzemeler farklılık göstersede, nefasetinden bir şey kaybetmez. Bir tarihte yaşamış olduğum yörede bu çorbaya börek çorbası adı verilir ve verdiğim malzemeler kullanılarak yapılırdı. Mantı hamur malzemelerinden iki beze hamur çıkar ve 8 kişiye yetecek miktarda börek mantısı yapılır.

Tarifimde kullandığım malzemelerle 4 porsiyonluk çorba hazırladım. İhtiyacınız ölçüsünde malzemeleri kullanabilirsiniz, tercihi size kalmış.

Ön Hazırlık:
Yeşil mercimek ayıklanacak, yıkanacak ve yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Mercimeğin haşlama suyu kullanılmayacak. 6 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Hamur ve Mantının Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine un, yumurta, su, tuz konulacak ve sert bir hamur yoğurulacak. Hamur 20 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde hamur ikiye bölünecek ve beze yapılacak. Her bir beze 35 cm. çapında yufka açılacak. Yufkalar 1.5 cm. boyutunda karelere bölünecek ve içlerine iç harç konulacak. Her bir kesilmiş kare karşılıklı köşelerinden yapıştırılarak orta yerde birleştirilecek ve tabanına un serpilmiş tepsi üzerine bırakılacak.

İç Harçın Hazırlanması:
Soğan çok ince kıyılacak. Yoğurma kabı içerisine kıyma, karabiber, pul biber, tuz konulacak ve yoğurulacak.

Sosun Hazırlanması:
Tava içerisine tereyağı, zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine salça ilave edilecek kavrulacak. Ardından kuru nane ilave edilecek ve hafif kavrulacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 6 su bardağı kaynar su konulacak ve kaynatılacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz, haşlanmış mercimek ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra mantı ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere tekrar kaynamaya başladıktan sonra ocak ısı ayarı normale alınacak. Tencere açık olarak mantı 15 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde üzerine salçalı sos ilave edilecek ve çorbanın tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop