beyaz et sosu

Beyaz_et_sosu1

Sos Malzemeleri:
Domates salçası
Ayçiçek Yağı
Soğan Suyu
Sarımsak Suyu
Yoğurt
Karabiber, Pul Biber
Kimyon
Tuz

Ön Söz:
Adı tavuk piliç fark etmez. Bu kümes hayvanlarının etlerinden kızartma veya ızgara yapmamız gerektiğinde nasıl bir sos kullanmalıyız ki, sonuçtan memnun kalalım. Tavuk göğsü, kanat, but etleri doğrudan ızgara yapılarak tüketilebilir. Fakat, çeşitli malzemeler kullanılarak bu etleri terbiye ettikten sonra ızgara yapılmasının farkını damağımız bilir. Beyaz etler için, çok farklı malzemelerle yapılan soslar mevcut. Bu sosların her biri, beyaz ete ayrı bir tat ve aroma kazandırır. Kendimin bu bilinen soslar arasında her zaman kullandığım bir yıldızı vardır, beyaz etlerin terbiyesinde hep bu sos tarifini kullanırım.

Beyaz_et_sosu2

Sos’un Hazırlanması:
Elbette sos miktarı terbiye edeceğiniz et miktarına uygun olmalıdır. 1 kg. beyaz etin terbiyesi için 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 adet orta boy soğan, 2 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay bardağı ayçiçek yağı yeterlidir. Karabiber, kimyon ve tuz miktarı 1 çay kaşığı silme ölçüsünde olmalıdır. Kaşık içerisine alınan bu baharatlar tepe oluşturmamalıdır.
Fazla miktarda kullanılan tuz eti sertleştirir. Fazla kullanılan diğer baharatlar ise, etler pişirilirken yanar kömür olur. Pul, toz biber, kuru kekik gibi baharatları sosu hazırlarken fazla miktarda kullanmayın. Soğan ve sarımsağın mutlaka suyunu kullanın. Soğan ve sarımsak suyu rendenin püre gözü kullanılarak çıkartılır.
Sarımsağın şakır şakır suyu çıkmaz. Onun için, ilk önce rendenin püre yapma gözünde sarımsağı rendeleyin. Ardından aynı yerde soğanı rendeleyin. Elde ettiğiniz püreyi tel süzgeçten geçirdiğinizde sosunuza yetecek soğan ve sarımsak suyunu elde etmiş olursunuz. Sos malzemelerini ‘yani, bütün baharatları’ cam veya çelik bir kap içerisine aldıktan sonra karıştırın. Sonrası etlerinizi bir güzel bu sosa buladıktan sonra aynı kap içerisinde ağızı kapalı olarak en az 3 saat bekletin ve kullanın.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.