beşamel sos nasıl yapılır

besamel_sos

Malzemeler:
3 Su Bardağı Süt ‘600 gr.’
1 Yemek Kaşığı Tereyağı ’60 gr.’
2 Yemek Kaşığı Un ’60 gr.’
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Beşamel sos çeşitli sebze yemeklerinde, et yemeklerinde ve makarna ve böreklerde kullanılır. Beşamel sos un, yağ, süt ve tuz kullanılarak hazırlanır. Sosun kullanılacağı yemeğin özelliğine göre beşamel sos yağlı, ya da yağsız olarak hazırlanabilir. 1 su bardağı ‘200 gr.’ dolusu süt ile yağlı beşamel sos hazırlamak için; 20 gr. tereyeğı, 20 gr. un ve yeteri kadar tuza ihtiyaç vardır. Bu ölçü dikkate alınarak istediğiniz miktarda sos hazırlayabilirsiniz. Sosu tatlandırmak için karabiber, yağ olarak sıvı yağı, margarin ve tereyağı kullanılabilir.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından azar azar süt ‘oda sıcaklığında’ ilave edilecek ve malzeme çırpma teli ile sürekli karıştırılacak. Sütün bitiminde karışım yavaş yavaş karıştırılarak göz göz oluncaya kadar pişirilecek. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve sos’un tuz’u karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.