beşamel sos nasıl yapılır

besamel_sos

Malzemeler:
3 Su Bardağı Süt ‘600 gr.’
1 Yemek Kaşığı Tereyağı ’60 gr.’
2 Yemek Kaşığı Un ’60 gr.’
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Beşamel sos çeşitli sebze yemeklerinde, et yemeklerinde ve makarna ve böreklerde kullanılır. Beşamel sos un, yağ, süt ve tuz kullanılarak hazırlanır. Sosun kullanılacağı yemeğin özelliğine göre beşamel sos yağlı, ya da yağsız olarak hazırlanabilir. 1 su bardağı ‘200 gr.’ dolusu süt ile yağlı beşamel sos hazırlamak için; 20 gr. tereyeğı, 20 gr. un ve yeteri kadar tuza ihtiyaç vardır. Bu ölçü dikkate alınarak istediğiniz miktarda sos hazırlayabilirsiniz. Sosu tatlandırmak için karabiber, yağ olarak sıvı yağı, margarin ve tereyağı kullanılabilir.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından azar azar süt ‘oda sıcaklığında’ ilave edilecek ve malzeme çırpma teli ile sürekli karıştırılacak. Sütün bitiminde karışım yavaş yavaş karıştırılarak göz göz oluncaya kadar pişirilecek. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve sos’un tuz’u karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.