balık çorbası sarı balık sazan

Balik_corb_sazan1

Malzemeler:
2 Kg. Sazan Balık
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Yemek Kaşığı Un ‘tepeli’
8 Su Bardağı Su
1 Adet Limon
1/5 Demet Maydanoz
Taze nane
Tuz

Ön Hazırlık:
Sazan, pullarından ve iç organlarından ayrılacak ve bir güzel yıkanacak. Yıkanmış sazanın kafa kısmı ve kuyruk bölümü ayrı ayrı kesilecek. Gövde uzunlamasına iki parçaya ayrılacak. Parçalar enine uygun büyüklükte parçalanacak. Parçalar tekrar yıkanacak ve süzgeçe alınacak. Soğanlar soyulacak. Bir tanesi yemeklik doğranacak, diğeri bütün bırakılacak. Limon enine ikiye bölünecek. Bir parçası ön haşlamada bütün kullanılacak, diğer parçası sıkılacak. Maydanoz demeti iplikle bağlanacak. Taze nane ince kıyılacak. Sarımsak soyulacak, bütün bırakılacak.

Balık çorbası malzemeleri

Balik_corb_sazan2

Sazan balığı temizlenmiş ve parçalanmış

Balik_corb_sazan3

Tencere içerisine balık, maydanoz, limon, soğan, sarımsak ve su ilave edilmiş

Balik_corb_sazan4

Balık 30 dakika süre ile ön haşlama yapılmış

Balik_corb_sazan5

Haşlanan balık süzülmüş ve parçaları ayrılmış

Balik_corb_sazan6

Ayrılan balık suyu

Balik_corb_sazan7

Ön Haşlama:
Tencere içerisine balık parçaları dizilecek. Üzerine maydanoz, bütün soğan, bütün sarımsak, yarım limon ve 8 su bardağı soğuk su ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı düşük konuma getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. 30 dakika süre bitiminde tencere ocaktan alınacak. Maydanoz, soğan, sarımsak, limon tencereden alınacak, kullanılmayacak. Tencere bir kevgirden geçirilecek su ve balık ayrı kaplara alınacak, bekletilecek.

Zeytinyağı içerisinde soğan ve un kavrulmuş

Balik_corb_sazan8

Salça kavrulmuş, su ilave edilmiş kaynatılmış

Balik_corb_sazan9

Tencere içerisine tereyağı, yarım limon suyu ve kıyılmış nane ilave edilmiş, karıştırılmış

Balik_corb_sazan10

Yemeğin tuzu karar hale getirilmiş ve üzerine balık parçaları ilave edilmiş

Balik_corb_sazan11

Balık çorbası düşük ısıda 15 dakika süre ile pişmiş ve servise hazır

Balik_corb_sazan12

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine un ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Domates salçası ilave edilecek kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 8 su bardağı soğuk su ilave edilecek, yüksek ısıda su kaynatılacak. Kaynayan su içerisine tereyağı, yarım limon suyu ve kıyılmış nane ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek ve üzerine balık parçaları ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı düşük konuma getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek, 15 dakika süre bitiminde balık çorbanız servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Bu Sazan Bursa İznik gölünden bu mevsim, iki gün önce çıkartılmıştır. Orhangazi ve çevresinde sarı balık diye anılan bu sazan’ın çorbası yörede pişirilme yöntemine sadık kalınarak yapılmıştır. Çorba en son yumurta ile terbiye edildiğini bildiğim halde, ağır olmasın diye yapmadım. “Net balık ağırlığı: 1.2 kg.”
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.