balık çorbası sarı balık sazan


Malzemeler:
2 Kg. Sazan Balık
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Yemek Kaşığı Un (tepeli)
8 Su Bardağı Su
1 Adet Limon
1/5 Demet Maydanoz
Taze nane
Tuz

Ön Hazırlık:
Sazan, pullarından ve iç organlarından ayrılacak ve bir güzel yıkanacak. Yıkanmış sazanın kafa kısmı ve kuyruk bölümü ayrı ayrı kesilecek. Gövde uzunlamasına iki parçaya ayrılacak. Parçalar enine uygun büyüklükte parçalanacak. Parçalar tekrar yıkanacak ve süzgeçe alınacak. Soğanlar soyulacak. Bir tanesi yemeklik doğranacak, diğeri bütün bırakılacak. Limon enine ikiye bölünecek. Bir parçası ön haşlamada bütün kullanılacak, diğer parçası sıkılacak. Maydanoz demeti iplikle bağlanacak. Taze nane ince kıyılacak. Sarımsak soyulacak, bütün bırakılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine un ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Domates salçası ilave edilecek kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 8 su bardağı soğuk su ilave edilecek, yüksek ısıda su kaynatılacak. Kaynayan su içerisine tereyağı, yarım limon suyu ve kıyılmış nane ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek ve üzerine balık parçaları ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı düşük konuma getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek, 15 dakika süre bitiminde balık çorbanız servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Bu Sazan Bursa İznik gölünden bu mevsim, iki gün önce çıkartılmıştır. Orhangazi ve çevresinde sarı balık diye anılan bu sazan’ın çorbası yörede pişirilme yöntemine sadık kalınarak yapılmıştır. Çorba en son yumurta ile terbiye edildiğini bildiğim halde, ağır olmasın diye yapmadım. “Net balık ağırlığı: 1.2 kg.”
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Çorbalar, Deniz Ürünleri, Yöresel Yemekler