baharatlı tavuk sote

baharatli_tavuk_sote

Malzemeler:
600 gr. Tavuk But Eti
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
5 Diş Sarımsak
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
1 Tatlı Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kavurma Sacı

Ön Söz:
Baharatlı tavuk sote pişirme sacı üzerinde, ya da teflon büyük tava içerisinde yapılabilir. Bu yemeği hazırlamak için, ana malzeme olarak tavuk göğsü veya tavuk butu derisiz olarak kullanılabilir. Bilinen tavuk yemekleri içerisinde en lezzetli olanları arasında baharatlı tavuk sote yemeğini sayabiliriz.Yemeği servise hazırlarken üzerine doğranmış maydanoz ilavesi tadına tat katacaktır, deneyin derim.

Ön Hazırlık:
Tavuk but eti kuşbaşı doğranacak. Domatesler soyulacak ve küp doğranacak. Soğan piyaz, biberler halka doğranacak. Sarımsaklar soyulacak ve iri doğranacak.

Maharetini Göster:
Kavurma sacı içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı but eti ilave edilecek ve yüksek ısıda etin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Ardından sacın orta yerinden yer açılacak, soğan ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine sivri biber ve sarımsak ilave edilecek, hafif kavrulacak. Domatesler ilave edilecek ve malzemeler bir güzel karıştırılacak. Normal ısı ayarında domateslerin bıraktığı su, buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Kavurma işlemi bittikten sonra üzerine karabiber, kimyon, pul biber, kekik ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim