baharatlı biber dolması

baharatli_biber_dolmasi

Malzemeler:
9 Adet Dolmalık Kırmızı Biber
200 gr. Orta Yağlı Kıyma
2 Adet İri Domates
3 Diş Sarımsak
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Adet İri Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Çay Bardağı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Dolma Baharı
1 Tatlı kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Demet maydanoz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Biberler yıkanacak ve sap kısmı kesilerek çekirdekleri çıkartılacak. Domateslerin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğan ve sarımsak yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Dolma Harcının Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, sarımsak, domates salçası, dolma baharı, karabiber, kimyon, nane, maydanoz ve tuz katılacak, karıştırılacak. Malzemeler bir güzel yoğurulacak, tuzu test edilecek karar hale getirilecek. Ardından pirinç ilave edilecek ve iç harç ile “fazla sıkıştırmadan” bir güzel karıştırılacak.

baharatli_biber_dolmasi_2

Maharetini Göster:
Dolma harcı biber içlerine “fazlaca bastırılmadan” ağızlarında bir miktar boşluk bırakılarak doldurulacak. Doldurulmuş biberler tencere içerisine dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, çok az tuz ve 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye sos olarak dökülecek. 2 yemek kaşığı zeytinyağı dolmaların üzerinde gezdirilecek. Malzemelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve saat’a bakılacak not edilecek. 50 dakika süre bitiminde baharatlı biber dolması servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.