aşure

Asure1

Malzemeler:
1 Su Bardağı Aşurelik Buğday
1 Kahve Fincanı Kuru Fasulye
1 Kahve Fincanı Nohut
1 Kahve Fincanı Pirinç
2 Su Bardağı Toz şeker
1 Çay Bardağı Çekirdeksiz Kuru Üzüm
1 Çay Bardağı Kuru İncir ‘doğranmış’
1 Çay Bardağı Kuru Kayısı ‘doğranmış’
1 Çay bardağı Ceviz İçi
1 Çay Bardağı Fındık İçi
3 Adet Tane Karanfil
Kuş Üzümü
Çam Fıstığı
Tarçın
Nar

Ön Hazırlık:
Aşurelik Buğday, fasulye, nohut ayıklanacak ve yıkanacak. Akşamdan ayrı kaplar içerisine alınacak ve üzerlerine iki parmak ölçüsünü geçesiye kadar ılık su ile doldurulacak. Bir gece boyu, en az 8 saat su içerisinde bekletilecek. Süre sonunda malzemeler süzülecek.
Buğday burdan tarifine uygun olarak haşlanacak. Fasulye ve nohut ayrı kaplarda yumuşayıncaya kadar, en az 60 dakika haşlanacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak. Kayısı, incir küp doğranacak ve ayrı kaplarda 10 dakika süre ile en düşük ısı konumunda haşlanacak. Ceviz içi, fındık içi ve kuru üzüm yine ayrı kaplarda 10 dakika süre ile haşlanacak. Ceviz içi haşlandıktan sonra iri doğranacak. Malzemelerin haşlama suyu kullanılmayacak.

Aşure malzemeleri, pirinç hariç hepsi haşlanmış

Asure2

Pirinç, nohut, fasulye ve karanfil ilave edilmiş

Asure3

Kayısı, incir, üzüm, ceviz, fındık ilave edilmiş

Asure4

Kıvam için, 1 Su bardağı kaynar su ilave edilmiş

Asure5

Toz şeker ilave edilmiş

Asure6

Aşure, kaselere paylaştırılmış

Asure7

Maharetini Göster:
İçerisinde haşlanmış buğday bulunan tencere ocak üzerine alınacak. Üzerine 1 kahve fincanı pirinç, karanfil, haşlanmış fasulye ve nohut ilave edilecek, karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve malzemeler 15 dakika süre ile pişirilecek. Süre sonunda üzerine kayısı, incir, üzüm, ceviz, fındık ilave edilecek karıştırılacak. Aşurenin kıvamını tutturmak için 1 su bardağı kaynar su ilave edilecek.
Tencere kaynamaya başladıktan sonra, en düşük ısı konumunda tencere sürekli karıştırılarak 2 dakika süre ile malzemeler pişirilmeye devam edilecek. Üzerine toz şeker ilave edilecek, malzemeler karıştırılacak. 3 dakika süre ile tencere kaynatılacak. Süre sonunda aşure servis kaselerine taneleri ve suyu dengeli olacak şekilde paylaştırılacak. Aşure soğuduktan sonra üzerlerini tercihinize göre kuş üzümü, çam fıstığı, nar ve tarçın ile süsleyebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Yapımı biraz  zahmetli ama, emeğinize değer.. ’10 kase tatlınız olur.’
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.